Najwyżej oceniane

Popularne oceny 2023
GłównaMiasta i krajeNajinteligentniejsze miasta świata 2020 – Cities in Motion Index

Najinteligentniejsze miasta świata 2020 – Cities in Motion IndexInteligentne miasto

Spis treści:

Dzięki zaawansowanym usługom transportowym, kontroli środowiska i powszechnemu przyjmowaniu nowoczesnych technologii najmądrzejsze miasta na świecie szybko zmieniają sposób, w jaki myślimy o życiu w mieście. I indeks roczny , przygotowany przez szkołę biznesu Uniwersytetu Nawarry w Hiszpanii (IESE Business School), analizuje, które miasta na świecie są najmądrzejsze.

  •  W bieżącym rankingu wzięły udział 174 miasta z całego świata, a my przedstawiamy Wam pierwszą dziesiątkę zwycięzców.

Indeks miast w ruchu 2020

10. Hongkong

ca3xjpfoEksperci IESE zauważyli, że ta autonomiczna metropolia w Chinach ma bardzo wysoki wskaźnik innowacyjności, prawie 100% jej mieszkańców posiada telefony komórkowe, a liczba bezprzewodowych punktów dostępowych jest największa na świecie.

  •  Hongkong wyróżnia się także liczbą użytkowników mediów społecznościowych oraz liczbą telefonów komórkowych przypadających na jednego mieszkańca. Indeks zauważa również, że w ramach rozwoju „inteligentnego miasta” Hongkong wprowadza nowy system identyfikatorów elektronicznych (e-ID). Taki elektroniczny identyfikator ułatwiłby mieszkańcom Hongkongu dostęp do różnych usług online i zapewniłby lepszą ochronę ich danych osobowych, ponieważ będą one chronione przez rząd, a nie przez poszczególne organizacje.

  •  Realizacja tej koncepcji postawi Hongkong na równi z takimi krajami jak Dania, Niemcy czy Izrael, których obywatele używają elektronicznej identyfikacji do płacenia podatków, otwierania kont bankowych, a nawet głosowania na przywódców państw.

  •  Najgorszy wynik uzyskał Hongkong w kategorii „spójność społeczna”, plasując się na 111 pozycjach.

9. Singapur

ohdyjax5Uznany za swoje wysiłki w zakresie technologii, zarządzania, zasięgu międzynarodowego i środowiska, Singapur został sklasyfikowany przez IESE jako 9. najlepsze inteligentne miasto na świecie.

  •  W ramach programu city smart miasto wdrożyło system transportowy One Monitoring. Za jego pomocą obywatele mogą uzyskać dostęp do informacji o ruchu drogowym uzyskanych z kamer monitoringu zainstalowanych na drogach i pojazdach z monitoringiem GPS.

  •  Ponadto Singapur wdrożył również system wyszukiwania miejsc parkingowych, który zapewnia kierowcom informacje o dostępności miejsc parkingowych w czasie rzeczywistym. W 2015 roku miasto wprowadziło również „inteligentne kosze”, które są w stanie zagęszczać śmieci i powiadamiać odpowiednie służby, gdy w koszu nie ma już miejsca.

  •  Występują problemy z poruszaniem się i transportem w mieście (55. linia w odpowiedniej kategorii)

8. Amsterdam

pguac0auWedług Cities in Motion Index Amsterdam jest jednym z pięciu najbardziej inteligentnych miast Europy Zachodniej. W szczególności stolica Holandii zajęła trzecie miejsce pod względem technologii, szóste miejsce pod względem współpracy międzynarodowej i trzynaste pod względem urbanistyki.

  •  Projekt Amsterdam Smart City już okazał się obiecujący. W jego ramach miasto pracuje nad szeregiem projektów, których celem jest ograniczenie szkodliwych emisji, oszczędność energii oraz wykorzystanie postępu technologicznego do optymalnego przekształcania środowiska miejskiego.

  •  Na przykład władze Amsterdamu we współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami i korporacjami przetestowały najbardziej zrównoważone rozwiązania (energooszczędne oświetlenie, ograniczenie odpadów itp.) na Utrechtsestraat, głównej ulicy handlowej miasta. W rezultacie zużycie energii na Utrechtsestraat zostało zmniejszone o 10%.

  •  „Wrażliwym punktem” Amsterdamu jest spójność społeczna mieszkańców (50. miejsce).

7. Berlin

zqsn3jqiMocnymi stronami kapitału niemieckiego są mobilność i transport (4. miejsce), kapitał ludzki (5. miejsce) oraz stosunki międzynarodowe (9. miejsce).

  •  Jednak obszary, nad którymi władze Berlina muszą jeszcze popracować, to gospodarka (59. miejsce) i środowisko (42. miejsce).

6. Kopenhaga

3yz4jkkaStolica Danii jest szczególnie dobra pod względem ochrony środowiska, zajmując drugie miejsce pod tym względem dzięki niskiemu poziomowi zanieczyszczenia.

  •  Eksperci zwracali również uwagę na dobrą jakość zarządzania miastem. Ale według takiego kryterium, jak urbanistyka, Kopenhaga zajęła 81. miejsce.

5. Reykjavik

ulc1yewpReykjavik był piątym najinteligentniejszym miastem. Stolica Islandii została szczególnie doceniona za inicjatywy eko-inteligentnego miasta.

  •  Na przykład Straetó, islandzki przewoźnik autobusowy, niedawno uruchomił aplikację w Reykjaviku. Możesz w nim opłacić przejazd po mieście, przeglądać informacje o przystankach i uzyskiwać dane o swojej podróży w czasie rzeczywistym. Aplikacja została pobrana 85 000 razy i zachęca obywateli do częstszego korzystania z autobusów.

  •  Miasto próbowało również zaangażować społeczeństwo w swoje plany za pośrednictwem Better Reykjavik, internetowego forum konsultacyjnego, na którym obywatele mogą zgłaszać swoje pomysły na temat usług i działalności miasta.

  •  W przeciwieństwie do większości miast z pierwszej dziesiątki, Reykjavik najgorzej radzi sobie z urbanistyką (125. miejsce) i gospodarką (86. miejsce).

4. Tokio

ixfl5l3eJest to najinteligentniejsze miasto w regionie Azji i Pacyfiku. Jako jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie o wysokim poziomie produktywności, stolica Japonii wyróżnia się w szczególności jakością swojej gospodarki i kapitału ludzkiego.

  •  Tokio, które będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 2021 r. (pierwotnie w 2020 r., ale ze względu na koronawirusa przełożono je na przyszły rok), wprowadzi najnowocześniejsze środki bezpieczeństwa, w tym technologię rozpoznawania twarzy i wykorzystanie bezzałogowych taksówek do transport sportowców i turystów z miejsca na miejsce.

  •  Piętą achillesową Tokio jest niska spójność społeczna jego mieszkańców (miejsce 74).

3. Paryż

yu0ei05jTrzecie miejsce w rankingu zajmuje stolica Francji. Raport IESE Business School odnotował wysiłki miasta w zakresie współpracy międzynarodowej oraz mobilności i transportu.

  •  Paryż jest obecnie w trakcie opracowywania Grand Paris Express, który będzie obejmował 127 mil w pełni zautomatyzowanych linii metra i 68 nowych stacji. Do 2050 r. miasto wymieni również całą flotę 4500 autobusów RATP (głównego operatora transportu publicznego w regionie paryskim) na pojazdy elektryczne lub na gaz ziemny.

  •  Słabymi punktami Paryża są spójność społeczna (74. miejsce) oraz jakość otoczenia (48. miejsce w rankingu).

2. Nowy Jork

fwthvqj1Zeszłoroczny zwycięzca konkursu Cities in Motion 2020 stał się drugim najbardziej zaawansowanym inteligentnym miastem na świecie.

  •  Nowy Jork liczy 8,5 miliona mieszkańców i każdego dnia zużywa 4,5 miliarda litrów wody. W ramach planu inteligentnego miasta miejski wydział ochrony środowiska wdrożył automatyczny system odczytu liczników na dużą skalę, aby lepiej monitorować zużycie wody. Jednocześnie obywatele mają do niej dostęp, co daje wyobrażenie o dziennym zużyciu wody.

  •  Miasto posiada również inteligentne kosze na śmieci Bigbelly zasilane energią słoneczną, które monitorują poziom śmieci i są wyposażone w prasę.

  •  Ale pod względem spójności społecznej ludności Wielkie Jabłko jest jednym z najgorszych miast na świecie (151. miejsce).

1. Londyn

jxb4ktauThe World's Best Smart City to stolica i najbardziej zaludnione miasto w Wielkiej Brytanii, a także centrum nerwowe Europy w obszarach takich jak sztuka, handel, edukacja, rozrywka, moda, finanse, media, badania naukowe, turystyka i transport.

  •  Raport IESE wskazał Londyn jako najlepsze miasto pod względem kapitału ludzkiego i połączeń międzynarodowych (ruch na lotniskach, liczba hoteli i restauracji) oraz jeden z najlepszych obszarów metropolitalnych pod względem transportu, gospodarki, zarządzania, technologii i urbanistyki. .

  •  Jego słabymi stronami są spójność społeczna (64. miejsce) i środowisko (35. miejsce).

Najmądrzejsze miasto według IESE Business School

dere0mxdMoskwa weszła do pierwszej dziesiątki najmądrzejszych megamiast na świecie według dwóch wskaźników:

  1. Poziom rozwoju kapitału ludzkiego zajmuje 8. miejsce w rankingu. Rosyjskiej stolicy udało się ominąć takich konkurentów jak Tokio czy Chicago. Kategoria ta uwzględnia takie wskaźniki, jak odsetek obywateli z wykształceniem średnim i wyższym, liczba muzeów, uniwersytetów, galerii sztuki, szkół biznesu uwzględnionych w rankingu Financial Times itp.
  2. Urbanistyka. W ciągu zaledwie jednego roku Moskwie udało się awansować z 22. na 6. miejsce w tej kategorii. Eksperci IESE wzięli pod uwagę liczbę miejskich stacji rowerowych, liczbę wieżowców oraz średnią liczbę mieszkańców przypadających na jedno gospodarstwo domowe.

  •  Moskwa wykazała również wzrost w innych kategoriach, takich jak jakość środowiska, spójność społeczna i stosunki międzynarodowe.

  •  Na podstawie sumy wszystkich wskaźników stolica Rosji zajęła 87. miejsce w rankingu.