Top 15 najlepszych dysków SSD 2022 r

Spis treści:
• Szybkość, niezawodność i cisza – dzięki tym trzem cechom dyski półprzewodnikowe, czyli dyski SSD, jedną ręką pokonują dyski twarde (HDD) i mocno zadomowiły się w naszych komputerach, laptopach i konsolach do gier. Najlepsze dyski SSD, od sprawdzonych w czasie SATA do gigantów prędkości z interfejsem PCIe 4.0, są w moim rankingu!
15. GIGABYTE 120 GB SATA GP-GSTFS31120GNTD
- Szybkość odczytu/zapisu: 500/380 MB/s
- Interfejsy: SATA 6Gb/s
- Złącze: SATA
• Małe szare pudełko w bardzo rozsądnej cenie uchroni twoje dane i zrobi to przez długi czas – jego zasób to 2 miliony godzin ciągłej pracy, a gwarancja to ponad trzy lata.
• Sądząc po opiniach użytkowników, właściciele firm z biurami szczególnie lubią ten dysk – jest tani, ale jednocześnie bardzo wytrzymały, a małżeństwo jest bardzo rzadkie. Urządzenie Gigabyte docenią zarówno studenci, jak i ci, którzy po prostu potrzebują płyty do filmów i muzyki. Model może być używany w komputerze PC, a połączenie ceny / wytrzymałości sprawia, że jest to jedna z najlepszych opcji w topowym ssd do laptopa.
Plusy i minusy Cena Niezawodność Długi MTBF – 1 milion godzin Mała objętość14. Kingston A400 240 GB SATA SA400S37/240G
- Szybkość odczytu/zapisu: 500/350 MB/s
- Interfejsy: SATA 6Gb/s
- Złącze: SATA
• Kolejny wytrzymały koń pociągowy dla zwykłych ludzi, którzy nie potrzebują superszybkości w grach i nie mają do czynienia z ogromną ilością danych. A ci, którzy po prostu chcą, aby system Windows ładował się szybciej, ale było miejsce do przechowywania dokumentów i zdjęć.
• Kingston A400 spełnia te wymagania z nawiązką: jest prosty, niezawodny, niedrogi, w miarę szybki i przez to bardzo popularny. Wykorzystuje 40nm Phison S11 jako kontroler. Zastosowana pamięć to TLC NAND firmy Toshiba.
Plusy i minusy cena niezawodność wytrzymałość niska prędkość13. Seagate FireCuda 530 1 TB M.2 ZP1000GM3A013
- Szybkość odczytu/zapisu: 7300/6900 MB/s
- Interfejsy: SATA 6Gb/s
- Złącze: SATA
• Seagate to jedna z największych marek w dziedzinie pamięci masowych, a nowy FireCuda 530 nie przynosi hańby swojemu twórcy. Bazuje on na kontrolerze Phison E18, który zapewnia obłędną prędkość – jedną z najwyższych na rynku SSD. Nie jest to jednak całkiem stabilne – niektóre inne dyski (na przykład WD Black SN850, piąte miejsce w rankingu) zapewniają bardziej równomierną prędkość, ale liczby wciąż robią wrażenie.
• Cóż, poza tym fenomenalna wytrzymałość, z której zawsze słynęły Barracudy, nie zniknęła – w recenzjach eksperci zauważają, że jest to coś niesamowitego, jeden z najbardziej niezawodnych dysków SSD. Dodam jeszcze, że napęd jest kompatybilny z PS5, a za pewną opłatą można dokupić do niego chłodzenie, specjalnie zoptymalizowane pod kątem najnowszej generacji lokówek.
Plusy i minusy bardzo szybka niezawodna cena12. AMD Radeon 512 GB SATA R5SL512G
- Szybkość odczytu/zapisu: 540/460 MB/s
- Interfejsy: SATA 6Gb/s
- Złącze: SATA
• Dobra płyta pod względem ceny / jakości / zasobów. Wysoka prędkość w swoim przedziale cenowym, przyzwoita pojemność, trwałość – czego więcej potrzeba do przechowywania plików lub dysku rozruchowego Windows?
• Pamięć tego modelu to 32-warstwowa 3D TLC NAND, kontrolerem jest Silicon Motion SM2258XT. Nie ma pamięci podręcznej DRAM, jest tylko pamięć podręczna SLC, a jeśli jest niewystarczająca, prędkość znacznie spada. Jest to jednak powszechna wada budżetowych dysków SSD.
Plusy i minusy niezawodność i trwałość dobra prędkość dla SATA III nagrzewa się11. Kingston XS2000, USB 3.2 Gen2x2
- Styl: przenośny
- Typ połączenia: USB 3.2 Gen 2×2 Type-C
- Maksymalna prędkość odczytu: 2000 Mb/s
- Maksymalna prędkość zapisu: 2000 Mb/s
- Współczynnik kształtu: 1.8″
• Ta srebrna piękność jest jednym z najlepszych przenośnych dysków SSD na rynku. Ma za mało gwiazd z nieba – są bardziej przestrzenne, mniejsze i szybsze od niego. Nawet jego szybkość przesyłania danych nie jest najwyższa, ale nadal ogólnie wyższa niż u konkurentów.
• Ale połączenie wszystkich tych cech Kingston XS2000 jest trudne do pobicia. Może służyć jako pendrive, z łatwością zmieści się w kieszeni czy torbie, a pojemność od 500 MB do 2 TB zapewnia wystarczającą ilość miejsca na ważne dokumenty, prezentacje i projekty. Fajnie, że do zestawu dołączone jest wygodne gumowe etui, dzięki któremu urządzenie nie traci na swojej prezentacji.
Plusy i wyglądwyglądkompaktowośćgumowe etui w zestawienie10. Crucial BX 480 GB SATA CT480BX500SSD1
- Szybkość odczytu/zapisu: 540/500 MB/s
- Interfejsy: SATA 6Gb/s
- Złącze: SATA
• Choć Samsung 870 EVO jest szybszy i bardziej pojemny, to Crucial BX500 ma istotną zaletę – jest jednym z najtańszych dysków SSD na rynku. Sądząc po testach CrystalDiskMark, prędkość deklarowana przez producenta odpowiada rzeczywistej. I nawet pod obciążeniem obudowa napędu nie nagrzewa się zbytnio – do około 50 stopni.
• Przyciągnie tych, którzy potrzebują maksymalnej wydajności w najniższej cenie i jednocześnie rozsądnej żywotności. Polecam jednak robić zapasy dla każdego strażaka – raz w roku strzela nawet kijem.
Plusy i minusy cena/szybkość/niezawodność teoretycznie mały margines przepisywania9. Corsair 2TB M.2 CSSD-F2000GBMP600PRO
- Szybkość odczytu/zapisu: 7000/6550 MB/s
- Interfejsy: PCI-E
- Złącze: M.2
• Drogi, zabawny i pojemny – tymi trzema słowami można opisać model MP600 PRO LPX firmy Corsair. Dysk jest przeznaczony dla graczy, można go zainstalować zarówno na komputerze osobistym, jak i PS5, jeśli masz szczęście go zdobyć.
• Gry na nim po prostu lecą – w benchmarkach dysk wykazuje najwyższą wydajność, wyprzedzając nawet Samsunga 980 Pro, który zajął pierwsze miejsce w rankingu dysków SSD 2022 pod względem ceny do jakości. Ale stoi też jak małe skrzydło samolotu. Cóż, przynajmniej w zestawie jest niskoprofilowa chłodnica specjalnie dla PS5.
Plusy i minusy8. Samsunga 860 Pro
- Szybkość odczytu/zapisu: 560/530 MB/s
- Interfejsy: SATA 6Gb/s
- Złącze: SATA
• Interfejs SATA3 nie jest już tak modny jak kiedyś, ale niektóre modele wyszły na tyle dobrze, że grzechem byłoby nie wspomnieć o nich w topowym SSD 2023 roku. Jednym z takich modeli jest Samsung 860 Pro z wydajnym kontrolerem MJX pracującym z częstotliwością 1,0 GHz.
• Pojemności dysków są imponujące, do 4 TB, jest bufor DRAM, a prędkość transferu jest na górnej granicy dostępnych pojemności SATA III i jest stabilna jak skała. A co najważniejsze, jest to model bardzo niezawodny i bezpieczny (obsługuje wszystkie standardy szyfrowania sprzętowego), co potwierdzają opinie klientów.
Plusy i minusy niezawodny będzie działał przez co najmniej 5 latcena7. Samsunga 980
- Szybkość odczytu/zapisu: 3100/2600 MB/s
- Interfejsy: PCI-E
- Złącze: M.2
• Pomimo tego, że ten model Samsunga jest tylko z interfejsem PCIe 3.0, a pod względem szybkości daleko mu do drugiego miejsca w rankingu (980 Pro), to jednak jeśli nie musisz przetwarzać dużej ilości danych na cło, to 980 to całkiem niezły model i za rozsądną cenę (zwłaszcza jak za 1 TB).
• System załaduje się błyskawicznie (klienci piszą – czas od 1 do 1,5 sekundy), gry – odlecą, a czego jeszcze potrzebuje zwykły użytkownik?
Plusy i minusy nie6. Samsung 870 EVO 1 TB SATA MZ-77E1T0BW
- Szybkość odczytu/zapisu: 560/530 MB/s
- Interfejsy: SATA 6Gb/s
- Złącze: SATA
• Jeśli wolisz tradycyjne 2,5-calowe dyski SATA niż okruchy M.2, nie potrzebujesz szalonych prędkości, ale chcesz prostej, uczciwej i niezawodnej pamięci masowej, 870 EVO to doskonały wybór.
• Jest to jeden z najszybszych dysków wśród dysków SATA, o pojemności do 4 TB, dzięki czemu cała Twoja kolekcja bajek dla dzieci zmieści się aż nadto. Dodam jeszcze, że „staruszek”, podobnie jak inne Samsungi, ma świetne oprogramowanie – Samsung Magician SSD, długi okres gwarancji i wysoką niezawodność.
Plusy i minusyStabilna prędkośćNiezawodnośćDługa gwarancjaNie5. Western Digital WD Black NVMe 500 GB M.2 SN850 WDS500G1X0E-00AFY0
- Szybkość odczytu/zapisu: 7000/4100 MB/s
- Interfejsy: PCI-E
- Złącze: M.2
• Jeden z najszybszych dysków PCIe 4.0, jakie kiedykolwiek pojawiły się na rynku. To prawda, że \u530b\u13bzgodnie z tą cechą jest gorszy od FireCuda XNUMX (XNUMX. miejsce w rankingu).
• Dlaczego więc piąte miejsce? Ponieważ superszybka prędkość i jednocześnie umiarkowana cena za PCIe 4.0. Ponadto dysk ten jest nie tylko szybki, ale także zapewnia wyjątkową wydajność – rzeczywista prędkość transferu jest stabilna jak betonowa ściana. Nie zabrakło też pojemnego bufora DRAM, więc model 512 GB posiada bufor do 512 MB DDR4. A trwałość jest na poziomie: według producenta dysk może wytrzymać 1,7 miliona godzin.
Plusy i minusy bardzo duża prędkość4. Corsair 1 TB CSSD-F1000GBMP400
- Szybkość odczytu/zapisu: 3480/1880 MB/s
- Interfejsy: PCI-E
- Typ PCI-E: PCI-E 3.0 x4
- Zalecane: gry, laptop i komputer stacjonarny
• Corsair zajmuje się towarami dla graczy, ma też gamingowy dysk SSD. Jego głośność w wersji maksymalnej jest imponująca, zmieszczą się wszystkie gry i trochę więcej. Jego interfejs to PCIe 3.0 – choć nie tak szybki jak 4.0, do gier jest więcej niż wystarczający.
• Jedyną wadą M400 jest to, że nie jest tak wytrzymały jak jego odpowiedniki cenowe. Ale dla zwykłych użytkowników, którzy nie przenoszą przez dysk ogromnych ilości danych, ale używają go do gier oraz przechowywania filmów i dokumentów, zasób M400 wystarczy na co najmniej kilka lat.
Plusy i minusy szybka pamięć 3D QLC NAND o dużej pojemności – jej niezawodność nie została jeszcze w pełni zbadana3. Silicon Power 1 TB M.2 SP001TBP34A80M28
- Szybkość odczytu/zapisu: 3400/3000 MB/s
- Interfejsy: PCI-E
- Złącze: M.2
• Wśród dysków półprzewodnikowych z interfejsem PCI 4.0 jest uważany za jeden z najtańszych. Jest wyposażony w solidny kontroler Phison E12 i TLC 3D, NAND flash, ale ma kilku konkurentów, którzy pobili Silicon Power pod względem szybkości (na przykład pierwsze miejsce w rankingu SSD 2023).
• Nie pomaga też dziwna decyzja – z jakiegoś powodu projektanci postanowili nadać płytce SSD jasnoniebieski kolor, co na tle tradycyjnie czarnych podzespołów będzie bolało oko. Kolejną dziwną decyzją jest to, że naklejki, która przeszkadza w przenoszeniu ciepła, nie można oderwać, w przeciwnym razie gwarancja zostanie utracona. Na szczęście ingerencja jest niewielka – tylko 1-2 stopnie, ale i tak nieprzyjemna.
Plusy i minusy szybka relatywnie tania gwarancja zależy od ingerencji naklejki2. Samsunga 970 EVO Plus
- Szybkość odczytu/zapisu: 3500-3200 MB/s
- Interfejsy: PCIe
- Złącze: M.2
• Firmie Samsung daleko do bycia nowicjuszem w sprawach komputerowych. Dlatego kontynuacja linii EVO – Samsung 970 EVO Plus – wyszedł nie gorzej, a nawet lepiej niż pierwowzór. Wzrosła prędkość przesyłu danych – według producenta powodem jest technologia V-Nand, wydajne wykorzystanie NVMe i zoptymalizowany firmware. Docenią to zwłaszcza kupcy, którzy z natury swojej pracy muszą zajmować się destylacją dużych tablic danych – np. dla CAD. W przypadku gier jest być może za mocny.
• Dysk nawet nie nagrzewa się szczególnie – mówi się, że powodem jest automatyczne monitorowanie temperatury i chłodzenie, gdy jest to wymagane przez system Dynamic Thermal Guard. I co szczególnie przyjemne, mimo takiej technicznej perfekcji, płyta nie jest specjalnie droga.
Plusy i minusy Stabilna wysoka prędkość Własne oprogramowanie kontrolne i testowe Wymagana śruba M2, brak w zestawie1. Samsunga 980 PRO
- Szybkość odczytu/zapisu: 6900 MB/s / 5000 MB/s
- Interfejsy: PCI-E
- Złącze: M.2
• Jeśli jesteś gotowy wydać swoje ciężko zarobione pieniądze w pogoni za idealnym dyskiem, radzę zwrócić uwagę na Samsung 980 PRO, jeden z najszybszych dysków SSD na rynku. Sądząc po artykułach ekspertów, jest to niemal idealna opcja dla komputera PC – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę pojemność 1 TB.
• I choć Samsunga 980 PRO trudno nazwać tanim, to jednak za swoją dużą szybkością nie wymaga zbyt wiele – cena niewiele wyższa od konkurentów z tej samej klasy. Pamiętaj, że aby w pełni cieszyć się szybkością, PCIe-4.0 jest koniecznością. Szybkość przesyłania danych przez ten interfejs jest dwa razy większa niż w przypadku PCIe 3.0 – a mówimy o tym samym dysku! Obudowa 980 PRO jest kompaktowa, M.2 2280, dzięki czemu można ją łatwo umieścić w jednostce systemowej komputera PC lub cienkim laptopie.
Plusy i minusyJak wybrać dysk SSD do komputera
Złącze
• Jak dokładnie twój dysk zostanie podłączony do komputera PC lub laptopa. Dwa najczęstsze to:
SATA – tradycyjne złącze w kształcie litery L na płycie głównej. Nadaje się również do dysków twardych.
M.2 – Obsługuje zarówno interfejs SATA 3, jak i NVMe (PCIe 3.0 i PCI 4.0). Najczęstszy gość na nowoczesnych płytach głównych. Aby się nie pomylić, sugeruję uważne przestudiowanie dokumentacji, ponieważ to złącze może potencjalnie obsługiwać trzy różne interfejsy. Dlatego wybierając napęd pod złącze M.2, należy wybrać urządzenie kompatybilne z interfejsem płyty głównej.
• Takie dyski są dostępne zarówno w formatach 2,5-calowych, jak i cieńszych i węższych, wyłącznie dla M.2. Podczas gdy talerze 2,5-calowe mają zwykle aluminiową obudowę, która dobrze odprowadza ciepło, talerze M.2 mogą wymagać specjalnego chłodzenia. Zwłaszcza jeśli chcesz zamontować dysk w PS5.
Interfejs
• Najważniejszy parametr, który należy znać, odpowiadając na pytanie, który dysk twardy SSD lepiej kupić.
sata 2. Najstarszy interfejs, choć nadal używany w PlayStation 4. Pozwala osiągnąć maksymalną prędkość 300 Mb/s.
sata 3. Może osiągać prędkości do 600 Mb/s. Dobra opcja, jeśli nie potrzebujesz przenosić dużych ilości danych przez dysk, ale potrzebujesz zwykłego użytku domowego: zabawek, muzyki, filmów, dokumentów. Należy również pamiętać, że zwykła średnia prędkość połączenia w Moskwie i regionie wynosi około 500-600 Mb / s, czyli w tym aspekcie po prostu nie zauważysz różnicy między SATA 3 a PCIe 4.0 – w każdym razie nagranie będzie ograniczona przez prędkość Internetu. Takie dyski można spotkać w tradycyjnym formacie 2,5 cala, a także w postaci niewielkich talerzy M.2.
PCIe 3.0. Może mieć kanał dwukierunkowy lub czterokierunkowy; pierwszy rozwija prędkość około 2 Gb/s, drugi może dochodzić nawet do 4 Gb/s.
PCIe 4.0. Dziś jest standardem najnowszej generacji, rozwija prędkość maksymalną – dwa razy większą niż jego czteropasmowy odpowiednik 3.0. Dodam tylko, że używanie go do codziennych zadań to jak noszenie wody na kłusie. Podczas tego zabiegu nie zauważysz różnicy między kłusem a zwykłym koniem roboczym, ale zapłacisz więcej. Czy warto to zależy od Ciebie. Poza tym standard nie został jeszcze wystarczająco przetestowany, a ze względu na problemy z optymalizacją dyski z tym interfejsem mogą wykazywać gorsze wyniki niż PCIe 3.0.
Jaki rodzaj pamięci ssd jest lepszy
• Pamięć SSD to nieulotne układy pamięci półprzewodnikowej NAND i kontroler, który w rzeczywistości reguluje proces zapisywania i „odtwarzania” danych. Chipsy można porównać do plastrów miodu, gdzie w każdej komórce ukryta jest informacja – od 1 do 4 bitów. Podczas nadpisywania danych „komórki” są stopniowo niszczone i prędzej czy później zawodzą.
• Im więcej danych w komórce, tym większy dostęp do niej i tym szybciej jest ona niszczona. Obecnie dostępne są cztery opcje:
- SLC – jedno ładowanie (nie występuje w dyskach domowych, jest za drogie),
- MLC – dwa,
- TLC – trzy,
- QLC odpowiednio cztery.
• MLC jest najbardziej niezawodnym, ale także najdroższym. QLC jest najtańszą, ale też najspokojniejszą. TLC jest najczęstsza, więc jest środkiem między pierwszą a drugą opcją. Co jest lepsze – SSD TLC czy MLC? Odgrywa tu rolę wiele czynników: ile miejsca na dysku (im większy, tym mniejsze prawdopodobieństwo jego nadpisania), jak często planujesz go używać, jaki jest deklarowany okres gwarancji i zasób nadpisywania (TBW). Ogólnie rzecz biorąc, nawet ekonomiczne modele mogą trwać dłużej niż okres gwarancji, o ile oczywiście nagrywasz i kasujesz kilka filmów dziennie.
• Warto skupić się na następujących wskaźnikach: TLC może żyć średnio 5-6 lat (około 1000 cykli przepisywania), a MLC może trwać kilka lat dłużej – do 8 lat (około 3000 cykli).
Pojemność
• Na system operacyjny wystarczy 120-240 GB, na dysk z grą należy wybrać rozmiar 500 GB lub więcej, na muzykę i filmy – tutaj im więcej, tym lepiej. Oczywiście im większa pojemność, tym drożej trzeba będzie zapłacić. A jeśli interfejs jest również najnowszy, „czwórka” – przygotuj się na rozstanie z okrągłą sumą.
godziny
• Jest oznaczony TBW – terabajty zapisane, ile terabajtów można zapisać, zanim dysk SSD trafi do krainy wiecznych łowów. Przybliżoną żywotność dysku można obliczyć, dzieląc TBW w GB przez przybliżoną ilość danych, które planujesz nadpisać każdego dnia.
najlepszy dysk ssd do komputera
• To jest ten, który jest idealny do wykonywanego zadania.
- Do załadowania systemów operacyjnych wystarczy SATA 3 o pojemności 120-240 GB, oczywiście pod warunkiem, że masz przydzielony jeszcze jeden dysk do „kosza na pliki”.
- Do gier preferowane jest złącze PCIe 3.0, a jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem PS5, powinieneś zacząć budować modele oparte na PCIe 4.0.
- Do przechowywania muzyki i filmów wystarczy SATA 3 o dużej pojemności.
- Jeśli masz do czynienia z ciężkimi programami w pracy, jeśli jesteś inżynierem lub projektantem, szybkość ma kluczowe znaczenie. Wystarczy PCIe 3.0 lub (lepsze, ale droższe) PCIe 4.0. Tutaj gołym okiem widać różnicę między 3.0 a 4.0.
• Główną zasadą jest to, że wszystkie modele muszą mieć zasób TBW równy 200 lub więcej. Należy pamiętać, że im większa głośność, tym większa trwałość dysku, przy zachowaniu pozostałych parametrów.
Najlepsi producenci ssd
• Obecnie na rynku dysków SSD jest wielu silnych graczy:
- Adata – istnieje kilka bardzo udanych modeli budżetowych
- Corsair – specjalizuje się w dyskach SSD do gier
- Kingston – niedrogi, ale wytrzymały
- Samsung – doskonała jakość w umiarkowanej i wysokiej cenie
- Seagate – są zarówno modele flagowe, jak i budżetowe, słynie z wytrzymałości
- Western Digital – różne dyski SSD na każdy gust, dobry stosunek ceny do jakości