Najwyżej oceniane

Popularne oceny 2023
GłównaFilmFilmyTop 10 filmów, które miały duży wpływ na rzeczywistość

Top 10 filmów, które miały duży wpływ na rzeczywistośćCzarniak

Spis treści:

  •  W historii kina jest kilka wybranych filmów, którym udało się wywrzeć namacalny wpływ na rzeczywistość. Ta lista zawiera filmy, które wywarły wpływ na różne dziedziny życia, takie jak prawo, sport, medycyna itp.

  •  Wszyscy członkowie listy są uszeregowani według daty wydania.

10. Wielka iluzja (1937)

be41svox

Gatunek: dramat, militarny
Ocena Kinopoisk: 7,8
ocena IMDb: 8,1

  •  Jeden z największych antywojennych filmów wszechczasów, wyreżyserowany przez francuskiego reżysera Jeana Renoira, trafił do kin w 1937 roku, zaledwie kilka lat przed okupacją Francji przez nazistowskie Niemcy. Krytykuje powstanie faszyzmu i radykalnego nacjonalizmu, a zamiast tego celebruje człowieczeństwo.

  •  Film spotkał się z dużym uznaniem zarówno we Włoszech, jak iw Stanach Zjednoczonych. Pochwała ta zwróciła jednak uwagę Josepha Goebbelsa, ministra propagandy Rzeszy Niemieckiej. Nazwał film „kinowym wrogiem numer jeden” i nakazał zniszczenie wszystkich jego kopii, w tym oryginalnego negatywu.

  •  I prawie mu się to udało, a nieliczne egzemplarze, które pozostały, były albo niekompletne, albo w złym stanie. Dopiero w latach 1990. odkryto cudem ocalały negatyw w dobrym stanie.

9. Jama węża (1948)

wc1eqnwk

Gatunek: dramat, detektyw
Ocena Kinopoisk: 7,2
ocena IMDb: 7,6

  •  Ten film, który wywarł silny wpływ na prawdziwe życie, oparty jest na na wpół autobiograficznej powieści Mary Jane Ward pod tym samym tytułem, opowiadającej o tym, jak kobieta wbrew swojej woli trafiła do szpitala psychiatrycznego. Film otrzymał wiele nagród na całym świecie, a rola Olivii de Havilland była nominowana do Oscara.

  •  The Snake Pit był jednym z pierwszych hollywoodzkich filmów poświęconych chorobom psychicznym. Poruszył m.in. nieludzkie warunki panujące w szpitalach psychiatrycznych oraz kontrowersyjne traktowanie osób chorych psychicznie.

  •  Sukces i popularność zarówno powieści, jak i filmu pomogły w przeprowadzeniu masowej reformy w szpitalach psychiatrycznych w całej Ameryce. Warunki w tych placówkach, procedury dla pacjentów i opcje leczenia przeszły gruntowną reformę w wielu stanach.

8. Fantomy (1964)

4lh0vdf2

Gatunek: komedia, kryminał, przygoda
Ocena Kinopoisk: 7,8
ocena IMDb: 6,9

  •  Kiedy francuska komedia kryminalna André Hunebella pojawiła się na ekranach sowieckich kin, była postrzegana jako film akcji. A główna postać negatywna, nieuchwytna i tajemnicza, zakochała się w wielu widzach znacznie bardziej niż postacie pozytywne. A to prowadziło do smutnych konsekwencji.

  •  Coraz częściej dochodziło do ataków na kioski z gazetami i tytoniem, a na miejscach zbrodni policjanci znajdowali notatki „Fantômas to zrobił”. Nastolatki wrzucały do skrzynek pocztowych notatki z treścią typu „Potrzebuję zwłok. Wybieram ciebie. Do zobaczenia wkrótce! fantomy”. Wskaźnik przestępczości nieletnich po premierze pierwszego i drugiego filmu wzrósł o 15%.

  •  Potem w rejonie Moskwy zaczęły dochodzić do poważniejszych przestępstw – nieznana osoba podpalała domy, zostawiając notatkę „Fantômas to zrobił”. Przestępca został złapany, był chory psychicznie.

  •  W 1968 roku w Rostowie nad Donem pojawiła się cała banda Fantomów. Ale to nie nastolatki i osoby chore psychicznie, ale miłośnicy pieniędzy dokonywali napadów z bronią w ręku na bankomaty i kasy różnych instytucji. Na czele gangu stali Wiaczesław i Władimir Tołstopiatow. W sumie Fantomowie dokonali 14 napadów z bronią w ręku i kilku morderstw.

  •  Udało się zatrzymać przestępców dopiero w 1973 r., przywódców gangu skazano na śmierć, pozostali członkowie gangu otrzymali wieloletnie wyroki więzienia.

7. 2001: Odyseja kosmiczna (1968)

ois4xigp

Gatunek: fantastyka, przygoda
Ocena Kinopoisk: 7,9
ocena IMDb: 8,3

  •  To jeden z najbardziej kontrowersyjnych i śmiałych filmów kina amerykańskiego. Techniczna sprawność Odysei kosmicznej przetrwała próbę czasu i do dziś pozostaje jednym z najpiękniejszych filmów wszechczasów.

  •  Nieco ponad rok po premierze filmu Stany Zjednoczone stały się pierwszym krajem, w którym astronauci wylądowali na Księżycu. Wkrótce potem teoretycy spiskowi zaczęli opowiadać historię, że Stanley Kubrick został poproszony przez NASA o zorganizowanie fałszywego lądowania na Księżycu ze względu na to, jak realistycznie zrobił 2001: Odyseję kosmiczną.

  •  Przeciwnicy lądowania na Księżycu wskazują na film Kubricka Lśnienie (1980), który zawiera kilka aluzji do Apollo 11, jako dowód, że Kubrick przyznał się do udziału w inscenizacji lądowania na Księżycu.

6. Sceny z życia małżeńskiego (1974)

og132q5d

Gatunek: dramat
Ocena Kinopoisk: 7,8
ocena IMDb: 8,2

  •  Szwedzki dramat z udziałem Liv Ullmann i Erlanda Józefsona opowiada o rozpadzie małżeństwa Marianne i Johana. Rozpoczyna się w dziesiątą rocznicę ślubu i pokazuje, jak niepewność, zazdrość i egzystencjalne nerwice prowadzą do rozpadu związków. Ale rozwód okazuje się nagle doskonałą okazją do okazania sobie wzajemnej wrażliwości, szczerości i zrozumienia, czego bohaterom brakowało w małżeństwie.

  •  „Sceny z życia małżeńskiego” oglądała prawie połowa mieszkańców Szwecji. W ciągu roku od jego wydania wskaźnik rozwodów w Szwecji skoczył do rekordowego poziomu, a liczba par szukających terapii związków gwałtownie wzrosła. Wiele osób postrzegało ten film jako eksplorację małżeństwa w stylu niemal dokumentalnym.

5. Taksówkarz (1976)

wwk4akmn

Gatunek: thriller, dramat, kryminał
Ocena Kinopoisk: 7,8
ocena IMDb: 8,2

  •  W tym filmie Robert De Niro gra taksówkarza Travisa Bickle'a, samotnika, który ma obsesję na punkcie dziewczyny Betsy (Cybill Shepherd) i młodej prostytutki Iris (Jodie Foster). Po odrzuceniu przez Betsy Travis postanawia się zemścić, zabijając mężczyznę, dla którego pracuje.

  •  Taksówkarz był już kontrowersyjny ze względu na zawartość graficzną, ale w 1981 roku kontrowersje wokół niego osiągnęły nowy poziom po próbie zamachu na prezydenta Ronalda Reagana dokonanej przez Johna Hinckleya Jr. Hinckley Jr. twierdził, że był zauroczony Taksówkarzem i zastrzelił Reagana, ponieważ chciał zaimponować Jodie Foster.

  •  Następnie w społeczeństwie zaczęła się debata na temat związku między wzrostem przemocy w popkulturze a jej wpływem na społeczeństwo.

4 Gwiezdne wojny, odcinek 4 — Nowa nadzieja (1977)

0x5pyy4

Gatunek: science fiction, akcja, fantasy, przygoda
Ocena Kinopoisk: 8,1
ocena IMDb: 8,6

  •  Ta kosmiczna saga i jej kontynuacje wywarły ogromny wpływ na kulturę światową. Ridley Scott, Peter Jackson i Luc Besson zainspirowali się nią, a studia filmowe chętnie dały zielone światło fantastycznym opowieściom, co umożliwiło nakręcenie Obcego i wznowienie zdjęć do pełnometrażowego Star Trek.

  •  Narodził się nawet ruch religijny zwany „jedizmem”. Jego wyznawcy nie mają miejsc kultu ani rytuałów, a Rycerze Jedi z Gwiezdnych Wojen nie są czczeni jako święci, ale raczej jako sensei.

  •  Kiedy Ronald Reagan zaproponował Inicjatywę Obrony Strategicznej, system laserów i pocisków zaprojektowanych do przechwytywania nadlatujących międzykontynentalnych międzykontynentalnych rakiet balistycznych, plan został nazwany „Gwiezdnymi Wojnami”, co sugeruje, że jest to science fiction i łączy go z karierą aktorską Reagana. Ponadto Reagan nazwał Związek Radziecki „imperium zła”.

  •  Cóż, jeśli chodzi o ciekawość. W ukraińskich wyborach prezydenckich partia internetowa próbowała nominować człowieka o imieniu Darth Vader. Ale odmówiono mu rejestracji, ponieważ nie można było zweryfikować prawdziwej tożsamości kandydata.

3. Piraci XX wieku (1979)

vypnfgwl

Gatunek: akcja, thriller, kryminał, przygoda
Ocena Kinopoisk: 7,4
ocena IMDb: 6,7

  •  Scenariusz najbardziej dochodowego filmu w historii kina radzieckiego napisał Stanisław Govorukhin. Sam Govorukhin był zajęty kręceniem Miejsca spotkań nie można zmienić, więc Boris Durow zamiast tego nakręcił Piratów.

  •  Ten film jest pierwszym w ZSRR, w którym zademonstrowano techniki karate. Grał w nim pionier karate w ZSRR Tadeusz Kasjanow (wcielił się w rolę bosmana). Był także reżyserem walk.

  •  Ten rodzaj sztuki walki był w kraju przez długi czas zakazany, uznano go za sprzeczny z moralnością socjalistyczną i obawiano się, że osoby szkolone w karate wykorzystają swoje umiejętności do popełniania przestępstw.

  •  Po pokazie „Piratów XX wieku” karate stało się najpopularniejszym „podziemnym” rodzajem sztuk walki w ZSRR. Oficjalnie pozwolono na to dopiero w 1989 roku.

2. Pokaz Trumana (1998)

xoadxdlt

Gatunek: dramat, komedia
Ocena Kinopoisk: 8,3
ocena IMDb: 8,2

  •  Film opowiada historię mężczyzny, który stopniowo uświadamia sobie, że jego życie to tak naprawdę reality show.

  •  Wkrótce po wydaniu Truman Show, Joel Gold, psychiatra z New York University School of Medicine, i jego brat, Ian Gold, profesor na McGill University, rozpoczęli badania nad pacjentami, którzy byli przekonani, że media kontrolują ich życie i że byli w centrum uwagi w swoim życiu. reality show.

  •  Joel Gold po raz pierwszy zaczął spotykać się z pacjentami z tymi objawami w 2002 roku, a po wygłoszeniu wykładu akademickiego w 2006 roku około 60 osób zgłosiło doświadczanie tych samych urojeń psychotycznych.

  •  Wielu pacjentów wyraźnie wspominało, że czuli się jak bohaterowie Truman Show, co skłoniło braci Gold do nazwania tego zjawiska „nonsensem Truman Show”.

1. Czarnopłetwy (2013)

qvgnfvuv

Gatunek: film dokumentalny
Ocena Kinopoisk: 7,9
ocena IMDb: 8,1

  •  Jeden z najbardziej udanych filmów wszechczasów, którego celem była zmiana społeczna. Blackfin to historia wieloryba-zabójcy Tilikum oraz tego, jak ludzkie zaniedbania i brutalne warunki w wodnym parku rozrywki SeaWorld ostatecznie doprowadziły do ​​śmierci kilku osób, w tym trenera.

  •  Film był tak potężny, że doprowadził do wielu protestów przeciwko SeaWorld, zasadniczo rujnując jego reputację na zawsze. Frekwencja w parku gwałtownie spadła, a dochód netto spadł o 84% po premierze filmu. Wielu artystów, którzy planowali wystąpić w SeaWorld, odmówiło. Ponadto SeaWorld stracił wielu sponsorów reklamowych, aw 2016 roku park ogłosił, że nie będzie już hodował orek.