Najwyżej oceniane

Popularne oceny 2023
GłównaNatura10 egzotycznych zwierząt domowych do trzymania w domu

10 egzotycznych zwierząt domowych do trzymania w domu



egzotyczne zwierzaki

Spis treści:

  •  Aby zachować swoją indywidualność, ludzie używają różnych sposobów, z których jednym jest zwierzę domowe. Zgadzam się, nie zaskoczysz nikogo sfinksem i małymi psami, więc niektórzy wybierają zwierzaka spośród egzotycznych zwierząt, które możesz trzymać w domu. Selfie z lemurem z pewnością zdobędzie więcej obserwujących na Instagramie niż zdjęcie kota.

  •  Jeśli nie boisz się złożoności opieki nad egzotycznym przyjacielem, zapewniamy wybór niesamowicie pięknych, fotogenicznych i najsłodszych egzotycznych zwierząt, które możesz mieć w domu.

10. Lemur

LemurWyjątkowe zwierzę z otwartymi oczami przypomina kosmitę – nawiasem mówiąc, lemur w tłumaczeniu oznacza „ducha” lub „złego ducha”. Dawno, dawno temu starożytni Rzymianie po spotkaniu ze zwierzęciem doznawali ogromnego strachu – stąd nazwa.

  •  Jeśli szukasz spokojnego przyjaciela, który nie wymaga wiele uwagi, to lemur z pewnością będzie Ci odpowiadał. Jeśli chcesz nakarmić swojego zwierzaka z ręki, możesz to zrobić, ale nie od razu. Zwierzę potrzebuje czasu, żeby się do ciebie przyzwyczaić.

Warunki przetrzymywania: lemur uwielbia oznaczać rogi – należy się do tego wcześniej przygotować i zakupić w sklepie produkty, które zabijają brzydkie zapachy. Zwierzę uwielbia ciepło, dlatego w mieszkaniu nie należy dopuszczać przeciągów i zimna. Obecność dużego terrarium (lub małej zagrody) z gałązkami bardzo ucieszy lemura – uwielbia się po nich wspinać. Zwierzę woli być aktywne w nocy – w tym czasie należy je nakarmić. W jedzeniu woli gotowany ryż i jajka, mleko, namoczony biały chleb. Nigdy nie rezygnuj z warzyw i owoców.

9. Lis

FoxCzy można oprzeć się urokowi rudowłosej piękności z bajek? W nich to zwierzę wyróżnia się mądrością, pomysłowością i przebiegłością. W naturze lis wykorzystuje swoją przebiegłość do ochrony, ponieważ często staje się obiektem myśliwych ze względu na rude futro.

  •  Pamiętaj: udomowiony lis to ten, który został przywieziony z lasu, a domowy jest hodowany specjalnie do trzymania w mieszkaniu. Udomowiony prędzej czy później zacznie domagać się wolności i atakować innych, chyba tego nie chcesz? Lis jest odpowiedni dla osób aktywnych, ponieważ sama wyróżnia się zabawą i energią. Mimo dobrego usposobienia i oddania lisica pozostaje samodzielna, ale można się z nią zaprzyjaźnić.

Warunki przetrzymywania: jeśli zbudujesz „jaskinię” dla rudowłosej piękności, będzie ci bardzo wdzięczna, ponieważ lubi się ukrywać. Dodatkowo musi zbudować wolierę na nieogrzewanym balkonie. Aby lis czuł się dobrze, trzeba go codziennie wyprowadzać na smyczy. Podczas chodzenia należy uważać, co zabiera z ziemi, ponieważ może to zaszkodzić jej zdrowiu. Lisy są zwierzętami wszystkożernymi, ale w ich diecie dominuje mięso.

8. Jaszczurka

cętkowany zublefarPomimo trudności związanych z utrzymaniem gada w domu, trudno odmówić sobie chęci „dotknięcia” dziczy. Dla tych, którzy chcą mieć gada, otwiera się szeroki wybór. Najpopularniejszym jest zoublefar cętkowany, który jest sprzedawany w prawie każdym sklepie zoologicznym w Stanach Zjednoczonych.

Spotted Zublefar jest uważany za idealnego zwierzaka dla początkujących. Jaszczurka wyróżnia się niewielkimi rozmiarami, względną życzliwością i spokojnym zachowaniem. Warto wcześniej przygotować się na linienie jaszczurki – w trakcie zdejmują z siebie skórę, a następnie ją zjadają, jak wszyscy przedstawiciele „łuskowatych”. W ciągu swojego życia gekon robi to tak wiele razy: młode linieją raz w tygodniu, a dorośli raz na 3-4 tygodnie.
Warunki przetrzymywania: jaszczurka jest łatwa do oswojenia i do życia wymaga niewielkiego terrarium (ok. 60 ml.), które musi być cały czas oświetlone lampą ultrafioletową. W skład diety gada wchodzą: szarańcza, karaluchy, świerszcze, dlatego o żywienie należy zadbać przede wszystkim. Młode są zwykle karmione pęsetą, podczas gdy dorosłe osobniki żywią się samodzielnie.

7. Żółw gwiezdny

gwiazda żółwiaNajpiękniejszy ze wszystkich gatunków żółwi, pochodzący ze Sri Lanki i Hindustanu, można mieć w domu. Jego wypukła skorupa ma żółte paski, stąd tak ciekawa nazwa. Ta piękność ma miły charakter i dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami. Jeśli na początku żółw ukryje się przed swoim właścicielem pod skorupą, to po kilku miesiącach, przyzwyczajając się do ciebie, podąży za tobą ogonem.

Warunki przetrzymywania: do trzymania w domu lepiej kupić terrarium, ale żółwia gwiaździstego (inaczej „indyjskiego”) można też trzymać w drewnianym pudełku. Jakiekolwiek mieszkanie dla niej wybierzesz, powinno mieć co najmniej 100 cm długości i 60 cm szerokości, a dopuszczalna temperatura powietrza powinna wynosić 27-35 stopni. Pamiętaj, aby zainstalować lampę UV nad terrarium i zawsze utrzymuj je w czystości, jeśli nie chcesz, aby Twój zwierzak zachorował. Żółw gwiezdny lubi pić świeżą wodę, dlatego należy ją zmieniać tak często, jak to możliwe. Z jedzenia uwielbia zajadać się warzywami i owocami, trzeba jej też podawać rośliny.

6. Snake

Wąż amurskiFani egzotyki i wszystkiego, co niezwykłe choć raz, ale pomyśleli o pomyśle na start piękny wąż. Czy nie czas spełnić życzenia? Niektóre gatunki nadają się do trzymania: wąż amurski, boa dusiciel cesarski, pyton królewski, wąż królewski – zasady opieki nad nimi są praktycznie takie same. Zanim zdobędziesz ekstrawaganckiego przyjaciela, upewnij się, że członkowie Twojej rodziny nie mają nic przeciwko temu, w przeciwnym razie czeka ich niezwykła „niespodzianka”.

  •  Egzotyczny wąż domowy jest chłodny i spokojny. Wybierając zwierzaka dla siebie, z pewnością zwrócisz uwagę na jego wygląd – matka natura obdarzyła skórę węży specyficznymi, niezwykle pięknymi wzorami, dlatego zawsze jest zapotrzebowanie na te egzotyczne zwierzęta.

Warunki przetrzymywania: najczęściej w mieszkaniu trzymane są węże średniej wielkości, więc odpowiednie jest dla nich terrarium: 80x60x60 cm, dla dużych osobników jego wymiary oczywiście rosną. Terrarium wyposażone jest we wszystko co potrzebne: płytki basen, ogrzewanie, kamienie itp. Pielęgnacja węży jest trudna – zaleca się codzienną wymianę wody oraz wypłukanie "zbiornika" z brudu, z którym nie każdy sobie radzi. Wąż jest drapieżnikiem, jego dieta obejmuje szczury, koniki polne itp. W domu można go przyzwyczaić do małych kawałków wołowiny lub kurczaka.

5. Lenistwo

LenistwoOstatnio leniwce zyskują coraz większą popularność. Dlaczego są tak pociągające? Spróbujmy to rozgryźć. Ponieważ Leniwce większość czasu śpią, więc wymagają minimalnej opieki. Warto zauważyć, że leniwce odwracają głowę o 180 stopni – sowa może zrobić to samo.

Warunki przetrzymywania: słodkie zwierzęta uwielbiają jeść liście i kwiaty drzew tropikalnych, czasami nie mają nic przeciwko ucztowaniu na małych owadach. Najbardziej lubią wiśnie i jabłka. Jeśli jesteś zachwycony tymi pasywnymi introwertykami i już „rozpaliłeś się” chęcią zdobycia takiego przyjaciela dla siebie, zadbaj o reżim temperaturowy. Leniwce potrzebują ciepła i wysokiej wilgotności, tak jak one pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej. Do konserwacji potrzebujesz woliery, w której zwierzę może poruszać się po gałęziach i winorośli. Nawiasem mówiąc, leniwiec może godzinami siedzieć lub huśtać się na gałęzi, nic nie robiąc. On nawet je w tej pozycji!

4. Genetta

GenetEgzotyczne zwierzę z krajów afrykańskich ma specyficzny charakter, ale mimo to jest bardzo przywiązane do swojego właściciela. Trudno zgadnąć, co zmieni nastrój geneta: albo chętnie się z tobą pobawi, albo w najlepszym razie nie pozwoli ci się dotknąć…

  •  Jednocześnie genet na zewnątrz przypomina zarówno fretkę, jak i kota. Na jej zewnątrz tak doskonałe cechy, jak bajeczny wygląd i pełne wdzięku maniery, są bardzo harmonijnie połączone. Jeśli jesteś kinestetykiem i lubisz przytulanie, wybierz inne zwierzę, genet nie lubi głaskania. Uważa się, że zwinne zwierzę z rodziny viverrid jest jednym z najstarszych zwierząt. Chociaż pierwsza wzmianka o genecie pochodzi z epoki Herodota, naukowo została po raz pierwszy opisana dopiero w 1758 roku przez szwedzkiego naukowca Karola Linneusza.

Warunki przetrzymywania: gen nie umie współistnieć z innymi zwierzętami, więc zaczynanie go razem z kimś innym to zły pomysł. Przyzwyczajenie zwierzęcia do tacy to prosta sprawa, bo. genet wyróżnia się czystością. Dieta wdzięcznej urody składa się z chudego mięsa, ryb, a ona nigdy nie zrezygnuje z owoców. Zgodnie z zachowaniem gennetta przypomina kota, czuje się dobrze w zwykłym mieszkaniu.

3. Szynszyla

SzynszylaPluszowy zwierzak wygląda bardzo zabawnie – to samo można powiedzieć o jego zachowaniu. Szynszyle wydają wiele ciekawych dźwięków, potrafią: kwakać, warczeć, piszczeć, a nawet ćwierkać! I potrafią też skakać na wysokość do 2 m. – niezwykły widok. Szynszyle zamieszkują tereny Ameryki Południowej – ze względu na cenne pluszowe futro, na które zaczęto polować już w XIX wieku, słodkie zwierzaczki zostały wpisane do Czerwonej Księgi.

  •  Szynszyla to wspaniałe egzotyczne zwierzątko. Jeśli zwierzę zostanie wprowadzone, gdy ma jeszcze 2-3 miesiące, to szybko przyzwyczai się do nowego środowiska. Szynszyla preferuje nocny tryb życia – zaczyna biegać, hałasować i skakać około godziny 23:00, więc bądź przygotowany na częste budzenie się w środku nocy.

Warunki przetrzymywania: zadbaj o odpowiedni jadłospis dla swojego pupila – szynszyla uwielbia marchewki, pomidory, jabłka, porzeczki itp. – lista jest długa. Zwierzę bardzo się ucieszy, jeśli kupisz dla niego kółka do biegania (najlepiej wykonane z naturalnego drewna), bo. dla szynszyli ta czynność to prawdziwa przyjemność. Dla zwierzaka należy zakupić klatkę (rozmiary są brane pod uwagę w zależności od wieku) z metalowymi prętami, ponieważ. drewniane zwierzę szybko się przegryzie. Ważna zasada! Szynszyli nie można kąpać, do zabiegów higienicznych przeznaczony jest specjalny piasek.

2. Tamaryna

długouszkaNie każdy zna takiego przedstawiciela fauny i flory jak tamaryna. Ten bystry, przystojny mieszkaniec Ameryki Południowej może stać się częścią Twojej rodziny. Warto zauważyć, że tamaryna znajduje się na liście najmniejszych zwierząt na świecie. Oprócz niestandardowego wyglądu i wielkości, tamaryna różni się od innych naczelnych bardzo miękką i grubą sierścią, której kolor może być bardzo różnorodny.

Warunki przetrzymywania: Ważąca do 3 kg tamaryna jest po prostu idealna do trzymania w domu. Przez cały dzień tamaryna (drugie imię to „marmozeta”) może skakać i biegać po mieszkaniu, z przyjemnością wspinać się na ciebie i na stoły, huśtać się na zasłonach ... Kiedy nadejdzie pora snu, tamaryna wycofuje się do niej woliera (którą należy dla niej kupić). Wszyscy wiedzą, że małpa jest bardzo aktywnym zwierzęciem, więc jeśli planujesz zamykać ją w wolierze za każdym razem, gdy ci przeszkadza, zrezygnuj z takiego przyjaciela. Zwierzę potrzebuje swobody działania. Tamaryna uwielbia dania owocowo-warzywne na obiad – czerpie z nich witaminy. Czy jesteś gotowy, aby pokazać swoje umiejętności kulinarne, przygotowując sałatki warzywne dla marmozet?

1. Jeż afrykański

Jeż afrykańskiPatrząc na pupila wśród egzotycznych zwierząt, bardzo trudno nie zwrócić uwagi na malutkiego jeża afrykańskiego. Mały cierń może dać wiele radości! Jeż afrykański (znany również jako „karłowaty”) mieści się w dłoni, w tej chwili to dziecko jest popularne w USA, Japonii, Europie, aw Rosji moda na nie dopiero rośnie.

  •  Jeż waży zaledwie 500 g, a dorasta do 20 cm, jego igły są bardziej miękkie niż u gatunków leśnych – to niewątpliwie duży plus. Życie z jeżami karłowatymi jest bardzo wygodne: okazują życzliwość, przywiązują się do rodziny i nie zapadają w sen zimowy. W nocy te urocze dzieci nie powodują niedogodności, ponieważ. ich sposób życia różni się od życia dzikich osobników. Jeże tego gatunku bardzo lubią uwagę i troskę. Przy odpowiedniej opiece te dzieci mogą żyć 6-7 lat.

Warunki przetrzymywania: jeże karłowate zostały wyhodowane selektywnie do trzymania w domu, więc nie powinny być wypuszczane na wolność. Dla jeży odpowiednia jest duża klatka: 50x100 cm z zamontowanym w niej kółkiem – te zwierzęta bardzo lubią biegać. Zabrania się karmienia jeża produktami mlecznymi, zwykle podaje się im chude mięso, podroby, czasem owoce i warzywa. Te zwierzęta również uwielbiają jeść jajka przepiórcze. Szkolenie jeża w toalecie to nieudane zadanie, ponieważ „robią swoje” w biegu.